Startavo nauja platforma skatinanti tvarų ir atsakingą vartojimą: https://platformgifted.eu

Norime pasidžiaugti dar vienu sėkmingai įgyvendintu projektu. 2022 – 2023 metais kartus su partneriais iš Lietuvos, Latvijos ir Italijos dirbome prie platformos „Gift(ed)“ platformgifted.eu. Platformą įkūrė keturios organizacijos: VšĮ „Darnaus vystymo projektai“, VšĮ „Kolpingo kolegija“, Daugpilio dizaino ir meno mokykla „Saules skola“ (Latvija), CPK Lecce (Italija). Platformos šūkis – kelias nuo nepageidaujamo iki trokštamo! Tai apima visą filosofiją – kasdien mūsų namuose atsirandančios šiukšlės gali tapti lobiais, jei tik įdėsime truputį pastangų ir kūrybiškumo.

Platforma „Gift(ed)“ talpina socialinę erdvę visiems besidomintiems daiktų perdarymu ir tvarumu, nemokamus kursus, galimybę publikuoti savo perdarytus daiktus virtualioje vitrinoje, žemėlapį su tvarių menininkų lokacijomis. Taip pat čia nuolat keliama informacija ir idėjos, kaip perdarymą įtraukti į savo kasdienį gyvenimą. Platformoje rasite nemokamus kursus tokiomis temomis:

  • Medžiagos ir technologijos (Materials and technologis)
  • Žiedinės ekonomikos principai (Principler of circular economy)
  • Tvaraus dizaino principai (Principles of sustainable design)
  • Projektų valdymas ir enterprenerytstė (Project management and Entrepreneurship)
  • Kodėl yra svarbu paversti perdirbimą į verslą? (Why turnin recycling into a business is important?)

Visi kursai yra anglų kalba – projektas tarptautinis, tad ši kalba pasirinkta kaip plačiausiai vartojama užsienio kalba visose trijose šalyse. Peržiūrėjus kursų medžiagą, išsprendus testus – gaunamas sertifikatas, kuris patvirtina išklausytą medžiagą.

Rengiant projektą komanda ne kartą organizavo susitikimus (Lietuvoje, Latvijoje ir Italijoje), nuolatos palaikė ryšį skaitmeninėmis priemonėmis, tokiomis kaip vaizdo skambučiai.

Siekiant projektą pristatyti visuomenei – platforma buvo testuojama. Lietuvoje testavimą atliko Kauno technologijų mokymo centro mokiniai bei mokytojai metodininkai. Platformą testavusių asmenų apklausa parodė, kad platformą išbandę testuotojai ėmė labiau domėtis perdarymu (upcycling). Kitose šalyse testavimo rezultatai panašūs: tiek latviai, tiek italai mato platformos vertę.

Kodėl perdarymas (upcycling), o ne perdirbimas (recycling)? Visų pirma dėl to, kad tai leidžia sutaupyti energijos išteklius. Dažniausiai norint perdirbti atliekas – jas reikia rūšiuoti, plauti, smulkinti. Tam sunaudojama daugybė vandens, elektros, kito iškastinio kuro, daugybė darbo valandų. Tuo tarpu perdarymas – procesas, kurio metu jau egzistuojantys, tačiau sugedę/suplyšę/pagal paskirtį netinkami gaminiai perdaromi į kitus. Primityvus buitinis to pavyzdys – iš padangų padarytos gulbės gėlynams, sudužusių plytelių mozaikos ar iš senų stiklainių padaryti žibintai. Tai dažnai pavieniai objektai, kuriuos žmonės sukuria pasinaudodami savo fantazija. Tačiau ir pramonė turi galimybes panaudoti atliekas ar brokuotus gaminius: audinių likučiai gali tapti žaviais skiautiniais, netinkami naudoti, sulūžę dviračiai ar jų dalys, kaip pavyzdžiui, projekto partnerio CPK Lecce atveju gali virsti unikaliai kūriniais (krovininiais dviračiais), kuriais gabenamos siuntos, seni, nemadingi ir apšepę baldai įgyja naujų spalvų, funkcijų ir toliau tęsia savo gyvenimą, maisto atliekos tampa kitu tinkamu maistu arba pašaru gyvūnams, bioenergija. Galimybės – beribės.

Dabar kiekvienas, kuris mano, kad neturi pakankamai žinių, gali prisijungti prie nemokamos platformos platformgifted.eu ir imti mokytis. Įgijęs žinių kiekvienas gali imtis pokyčio savo bendruomenėje, steigti taisymo ir perdarymo dirbtuves ir taip susikurti sau darbo vietą.

Tikime, kad projektas naudingas ir reikalingas, tad ir toliau rūpinsimės jo plėtra.

Projektas „Gift(ed) finansuojamas iš Europos sąjungos formos Erasmus+ programos. Projekto numeris 2021-1-LT01-KA220-VET-000029739.